Dokumenty firmy
Firma działa na podstawie:- wpisu do ewidencji palcówek oświatowych w Poznańskim Kuratorium Oświaty - zaświadczenie nr 40/93 z dnia 5 czerwca 1993 roku
- oraz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miejskim Poznania dokonanego 8 stycznia 1996 roku pod numerem /17558/96/S wraz z późniejszymi zmianami - ostatni wpis w Urzędzie Gminy Komorniki.
Zakres oraz sposób działania firmy określa zamieszczony poniżej jej STATUT.
Statut "Centrum Oświatowo-Wydawniczego PROMOTOR"
I NAZWA, CELE I ZADANIA FIRMY
- "Centrum Oświatowo-Wydawnicze PROMOTOR", zwane dalej Promotorem, ma na celu ułatwienie jak najpełniejszego rozwoju twórczych potencjałów jednostek oraz grup osób.
- Głównym zadaniem Promotora jest danie możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie.
- Podstawowym zakresem działalności dydaktycznej Promotora jest nauczanie języków obcych, prowadzenie kursów przygotowawczych do szkół wyższego szczebla oraz korepetycji, jak również udostępnianie najnowszych osiągnięć myśli naukowej, technicznej i artystycznej.
- Promotor w organizacji życia dydaktycznego kieruje się zasadą podmiotowości ucznia wobec procesu dydaktycznego: umożliwia świadomy, swobodny wybór kierunku, zakresu materiału i sposobu kształcenia, służąc w tym wyborze pomocą merytoryczną, metodyczną i psychologiczną oraz daje uczniowi możliwość wpływania na przebieg tego procesu.
- Promotor dąży do zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności uzupełniając obecny system oświaty; w tym celu ściśle współpracuje z miejscowymi placówkami oświatowo-wychowawczymi, szczególnie przy organizacji zajęć.
II PROWADZĄCY FIRMĘ
- Odpowiedzialnymi za działalność Promotora oraz za realizację jej celów statutowych (w tym zapewnienie jej utrzymania oraz kadrowe i organizacyjne warunki do pełnej organizacji celów nauczania) są prowadzący Promotora, tj. jej dyrektor (w osobie Włodzimierza Lapisa) i (w razie powołania) zastępca dyrektora.
- Cały majątek Promotora (wszystkie ruchomości, nieruchomości oraz środki finansowe posiadane przez Promotora) należą do jej właściciela.
- W wyłącznych kompetencjach właściciela leży dysponowanie majątkiem Promotora: właściciel decyduje o wszelkich wydatkach i dysponuje przychodami, ustala wysokość opłat za naukę, sposób płatności i decyduje o przyznaniu nagród rzeczowych i stypendiów w postaci całkowitych i częściowych zwolnień z odpłatności.
- Właściciel jest zwierzchnikiem wszystkich pracowników. Zgodnie z odpowiednimi przepisami zatrudnia i zwalnia pracowników, zleca i nadzoruje wykonanie prac, ustala wysokość wynagrodzenia, przyznaje nagrody i kary umowne.
- Dyrektor i wicedyrektor rozpatrują skargi rodziców, uczniów, pracowników, rozsądzają spory między nimi.
- Dyrektor, wicedyrektor lub osoba przez jednego z nich upoważniona, zwołuje i rozwiązuje Radę Pedagogiczną i uczestniczy w jej posiedzeniach.
III ORGANA FIRMY
- Właściciel może powołać dyrektora, pisemnie ustalając jego czas kadencji oraz zakres kompetencji.
- Dyrektor jest zobowiązany powiadamiać właściciela o wszystkich decyzjach swoich i wicedyrektora w terminie 7 dni od ich podjęcia.
- Dyrektor przedkłada do zatwierdzenia i podpisu właścicielowi decyzje, do których podejmowania nie został przez niego upoważniony.
- Dyrektor jest zwierzchnikiem innych pracowników Promotora.
- Od decyzji dyrektora przysługuje odwołanie do właściciela w terminie 14 dni.
- Jedynie właściciel może uchylić decyzje dyrektora.
- Jeżeli właściciel nie powołał dyrektora, wówczas on sam jest dyrektorem Promotora.
- Właściciel może również powołać wicedyrektora, pisemnie ustalając jego zakres kompetencji oraz czas kadencji. Wicedyrektor jest bezpośrednim podwładnym dyrektora. Do jego obowiązków należy wspomaganie dyrektora w zarządzaniu Promotorem, zarówno w okresie dyspozycyjności, jak i niedyspozycyjności dyrektora. O wszystkich swoich decyzjach niezwłocznie informuje on dyrektora, a w terminie 14 dni istnieje możliwość odwołania się od nich do dyrektora, który z kolei może je uchylić.
- Zgromadzenie pracowników Promotora, na którym obecny jest właściciel lub upoważniona przez niego osoba, to Rada Pedagogiczna.
- Rada Pedagogiczna jest organem doradczym właściciela.
- Rada Pedagogiczna opiniuje rozkład zajęć, przydział grup, zatwierdza zaliczenia części i całości kursów, przedstawia uczniów do nagrody, proponuje kary oraz sposoby rozsądzania sporów wynikłych między pracownikami.
- Radę Pedagogiczną zwołuje właściciel lub osoba przez niego upoważniona, przynajmniej 3 razy w roku.
- Na terenie Promotora może działać Rada Rodziców. Do życia powołuje ją i wybiera po jednym z rodziców (opiekunów) co najmniej połowy niepełnoletnich uczestników wszystkich kursów. Regulamin Rady Rodziców, w uzgodnieniu z osobami przygotowującymi go, zatwierdza właściciel.
- Na terenie Promotora może działać Samorząd Uczniowski. Do życia powołuje go i wybiera co najmniej połowa uczestników wszystkich kursów. Regulamin Samorządu Uczniowskiego, w uzgodnieniu z osobami przygotowującymi go, zatwierdza właściciel.
- Dopuszcza się również możliwość istnienia Rad Rodziców i Samorządów Uczniowskich poszczególnych kursów, czy filii Promotora. Przepisy punktów 13 i 14 niniejszego rozdziału stosują się do nich odpowiednio.
IV ORGANIZACJA FIRMY
- Promotor pracuje w systemie kursowym i zajeć indywidualnych (korepetycji).
- Podstawowymi formami pracy Promotora są zajęcia dydaktyczne prowadzone w systemie klasowo-lekcyjnym oraz w trybie indywidualnym
- Zajęcia mogą być też prowadzone poza systemem klasowo-lekcyjnym / indywidualnym, np. podczas wycieczek i wyjazdów czy innych form.
- Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
- Właściciel po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, może ustalić inny czas trwania godziny lekcyjnej, nie dłuższy jednak niż 1 godzina zegarowa.
- Jeżeli uczeń bierze udział w dwóch kursach organizowanych przez Promotora - wówczas przerwa między nimi musi wynosić co najmniej 10 minut.
- Termin rozpoczynania i kończenia kursów, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określa właściciel.
- Podział roku na semestry oraz sposób ich zaliczania określa właściciel, oddzielnie dla każdego rodzaju kursu.
- Tygodniowy rozkład zajęć obowiązkowych dla danego kursu i nadobowiązkowych oraz dyżurów określa właściciel w porozumieniu z poszczególnymi nauczycielami.
- Zakres oraz rozkład materiału obowiązkowego dla danego kursu, sposób kontroli postępów w nauce, ustala właściciel w porozumieniu z nauczycielem.
- Właściciel, dyrektor lub osoba przez jednego z nich upoważniona, dokonują okresowej kontroli pracy poszczególnych filii i pracowników Promotora.
- Podstawową jednostką organizacyjną Promotora jest oddział złożony z uczniów wspólnie realizujących program kursu.
- Ilość uczniów w oddziale określa właściciel oddzielnie dla danego rodzaju kursu.
- Promotor prowadzi bibliotekę gromadzącą wszelkie rodzaje publikacji służące realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, statutowych zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz administracyjnych Firmy, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu i pogłębianiu wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz (w miarę możliwości) o regionie.
- Z biblioteki na miejscu mogą korzystać uczniowie, pracownicy firmy, rodzice oraz osoby upoważnione przez właściciela.
- Do prowadzenia biblioteki właściciel może zatrudnić bibliotekarza, w porozumieniu z którym określa szczegółową organizację własnej biblioteki, zasady gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz korzystania z nich.
V PRACOWNICY FIRMY
- W Promotorze zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników ekonomicznych, inżynieryjno-technicznych, administracyjnych i pracowników obsługi.
- Na mocy odrębnych przepisów, pracowników zatrudnia dyrektor, wicedyrektor lub osoba przez jednego z nich upoważniona.
- Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy, bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów. W szczególności, przed dyrektorem i wicedyrektorem odpowiada za:
a) życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów od momentu rozpoczęcia lekcji do jej zakończenia oraz w przerwach między zajęciami, jeżeli ta sama grupa ma zajęcia następujące po sobie; jeżeli grupa ma zajęcia kolejno z różnymi wykładowcami, są oni zobowiązani dopilnować, aby grupa nie była pozostawiona bez opieki,
b) prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego,
c) stan pomocy dydaktyczno-wychowawczych i sprzęt szkolny podczas zajęć i przerw między nimi. - Nauczyciel jest zobowiązany do bezstronności i obiektywizmu oraz sprawiedliwego traktowania wszystkich uczniów, do wspierania rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności oraz zainteresowań, udzielania pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, doskonalenia umiejętności dydaktycznych i podnoszenia poziomu wiedzy merytorycznej. W pracy winien kierować się celami i zasadami zawartymi w Statucie Firmy.
- W przypadku jakichkolwiek kłopotów i problemów związanych z pracą wszyscy pracownicy Promotora mają prawo i obowiązek informować wicedyrektora (w pierwszym rzędzie) lub dyrektora i prosić ich o pomoc.
- Właściciel, dyrektor, lub wicedyrektor (sami lub na wniosek Rady Pedagogicznej) przyznają nagrody oraz kary umowne, określone w regulaminie. W przypadku nagród rzeczowych lub stypendiów - jedynie właściciel upoważniony jest do ich przyznawania.
- Wszelkie spory między pracownikami, współpracownikami, organami placówki, uczniami oraz ich rodzicami (opiekunami) rozstrzygane są polubownie. Jeżeli jest to niemożliwe, obowiązują decyzje właściciela Promotora.
VI UCZNIOWIE
- Zasady rekrutacji uczniów ustala właściciel oddzielnie dla każdego rodzaju kursów.
- Uczniem jest każda osoba uczestnicząca w kursach organizowanych przez Promotora, która została zapisana oraz opłaciła czesne.
- Uczeń ma prawo do:
a) otrzymania rzetelnej wiedzy,
b) właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny nauki,
c) opieki wychowawczej i warunków zapewniających: bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochronę i poszanowanie jego godności,
d) życzliwego podmiotowego traktowania w procesie dydaktycznym,
e) swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia Promotora, także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób, a także prawo do milczenia w powyższych kwestiach,
f) rozwijania zainteresowań, zdolności, talentów, osobowości,
g) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce,
h) pomocy w przypadku trudności w nauce,
i) korzystania z porad psychologiczno-pedagogicznych oraz zawodowych,
j) wpływania na życie Promotora, przebieg procesu dydaktycznego, zakres i sposób kształcenia,
k) otrzymania od Promotora zaświadczenia o ukończeniu kursu. - Uczeń ma obowiązek:
a) przestrzegania postanowień zawartych w statucie, wszelkich decyzji właściciela oraz poleceń pracowników Promotora podczas zajęć i przerw międzylekcyjnych,
b) przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i innych pracowników Promotora,
c) odpowiedzialności za własne życie, zdrowie, higienę oraz postępy w nauce,
d)uiścić wpisowe oraz terminowo wpłacać czesne w wysokości i terminie określonych przez właściciela Promotora. - Właściciel, sam lub na wniosek Rady Pedagogicznej, udziela uczniom nagród:
a) pisemnej pochwały skierowanej do rodziców,
b) wydania zaświadczenia o ukończeniu kursu z wyróżnieniem,
c) stypendium w postaci częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za naukę,
d) nagród rzeczowych. - Właściciel sam, na wniosek wykładowcy lub Rady Pedagogicznej udziela uczniom kar:
a) ustnego upomnienia,
b) pisemnego upomnienia skierowanego do rodziców,
c) cofnięcia przyznanego stypendium,
d) skreślenia z listy uczniów bez zwrotu czesnego, w przypadku permanentnego uniemożliwiania nauki kolegom, lub rażącego naruszania norm współżycia międzyludzkiego i to jedynie na wniosek Rady Pedagogicznej. - W przypadku przyznania nagrody lub udzielenia kary uczniowi będącemu osobą niepełnoletnią - Promotor (w osobie jej udzielającej) ma obowiązek poinformowania o tym jego rodziców (prawnych opiekunów).
VII GOSPODARKA FINANSOWA
- Promotor jest firmą prywatną, dlatego uczestnictwo w kursach jest odpłatne.
- Promotor utrzymuje się z wpisowego, czesnego, darowizn oraz przyznanych jej dotacji.
- O wysokości wpisowego, czesnego, wysokości i rodzaju wydatków, przeznaczeniu dochodów decyduje wyłącznie właściciel.
- Promotor posiada swoje konto, na które uczniowie wpłacają swoje należności wobec niej.
- Każdy uczeń zobowiązany jest do terminowego uiszczania wszelkich należności względem Promotora w ustalonych przez jej właściciela terminach.
- W przypadku wprowadzenia na danym kursie wpisowego, uczeń wpłaca je jednorazowo przed jego rozpoczęciem, z tym że - w przypadku przerwania ciągłości nauczania i chęci dalszego jej kontynuowania - uczeń ponawia wpisowe w wysokości połowy aktualnej stawki wpisowego.
- Czesne za dany okres nauki musi być zawsze wpłacone przed jego rozpoczęciem.
- Promotor przekazuje uczniom rahunki za wpłaty gotówkowe, a za przelewy - jedynie na życzenie klienta.
VIII POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Promotor używa własnej pieczęci o treści: "Centrum Oświatowo-Wydawnicze PROMOTOR, Włodzimierz Lapis; ul. Morenowa 16, 62-052 Komorniki; NIP 779-106-51-45, REGON 630728432; tel. (61) 6 707 432, kom. 602 216 056; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..
- Promotor prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Wszelkie akty wykonawcze do niniejszego statutu, wydawane przez właściciela, traktuje się za obowiązujące z dniem ich podania do publicznej wiadomości.
- Niniejszy statut może ulec zmianie jedynie w wyniku decyzji właściciela.
- Placówka może ulec rozwiązaniu jedynie decyzją właściciela bądź w myśl nadrzędnych przepisów.
Właściciel i dyrektor
Centrum Oświatowo-Wydawniczego PROMOTOR
/dr hab. Włodzimierz Lapis/